News No. 4, May 2006

Kundetilpasset produktion

BS 150x180.jpg
Tempress er en markedsorienteret virksomhed, som ønsker at være tæt på kunderne. Udfordringen er at leve op til de krav, kunderne stiller om bedre priser og kortere leveringstider. Derfor et det nødvendigt at have en fleksibel produktion, som hurtigt kan omstille sig til fx små serier og nye produkter.


Kunderne kræver simpelthen, at vi er effektive og er i stand til at levere til tiden. Vi tager kravene fra markedet alvorligt og er ved at indføre Lean-modellen, bl.a. for at skabe effektivitetsforbedringer. Produktionen er ved at blive omlagt, så vi nu fokuserer på dagsproduktionen og de enkelte produktionslinjer. Hvor en opgave før blev transporteret fra det ene afsnit i produktionen til det næste, med ventetider til følge, bliver opgaven nu udført færre steder af et team på tværs af produktionen. Det betyder, at vi på bestemte produkter har reduceret vores gennemløbstider fra fire-seks uger til en-to uger.


Men det måske vigtigste i Lean-processen er, at vi har fået skabt grundlaget for en større fleksibilitet. Nu kan vi lettere gå ind og lave justeringer og tilretninger. Det betyder, at vi har fået større muligheder for at efterleve ønsket om kundetilpasset produktion og ændrede leveringstider - og dermed skaber vi værdi for vores kunder.

Adm. direktør Bjørn Sahl, Tempress A/S


SwipGuard

SwipGuard sikrer melsiloer

TknytSwip.gifTempress har til Abtek International i Højbjerg solgt SwipGuard, som skal bruges i melsiloer i USA. Disse sikkerhedstrykswitch anvendes til at beskytte tanken under indblæsning af mel. Hvis trykket bliver for stort under processen, kan tanken tage skade. SwipGuarden stopper indblæsningsprocessen, så snart trykket når et vist niveau.

Også til aggressive miljøer


Interessen for Swipguard er stor. Både i medierne og fra industriens side. Tempress har senest kombineret to af de avancerede teknologier, vi har udviklet: SwipGuard og nanoteknologi, som vi bruger til at fremstille flanger af det nærmest uforgængelige metal Tantalium.
Det betyder, at vi kan lave godkendt sikkerhedsudstyr til trykbærende anlæg, der håndterer kemisk meget aggressive væsker eller luftarter. Tantalium kan nedsænkes i kogende saltsyre uden, at det påvirkes.


Klik HER og læs, hvad fagbladene Teknisk Nyt og Drift, Vedligehold & Økonomi skrev om Swipguard.
Og hvis du vil genopfriske artiklen om Tantalium fra sidste nyhedsbrev, kan du klikke HER.


Sikkerhed frem for alt

Tempress (lille).gif
Tempress har netop udviklet et kundetilpasset produkt - et kontaktmanometer - til Ginge-Kerr Danmark A/S, en af verdens største producenter af brand- og gasalarmeringsanlæg. Produktet er udviklet på kundens opfordring og erstatter den løsning, Ginge-Kerr hidtil har fået leveret af en konkurrent, og som ikke lever op til kundens krav. Desuden har vi været i stand til at finde en kost-effektiv løsning.
Der er tale om effektivt overvågningsudstyr, der bliver monteret på et brandslukningsflaskebatteri, som fx står i en virksomheds teknikrum. Flaskebatteriet er fyldt med argonite - ren kvælstof.


Overvågningsudstyret består af et kontaktmanometer med en kontakt - som via plc-styringen sender alarm, hvis der ikke er det rette tryk i flaskebatterierne med kvælstof. Med løsningen er brugeren 100 procent opdateret på, at brandslukningsudstyret virker, hvis uheldet skulle være ude.

 


Tempress News is publiched by Tempress A/S, Nordlandsvej 60-64,
DK-8240 Risskov, Phone +45 8932 5200, Fax: +45 8932 5213,
Email: sales@tempress.dk Web: www.tempress.dk